Historia wg Dzieci


Strona do nauki historii

Niektórzy ludzie nie lubią historii. Spowodowane to jest najczęściej tym, że nauczyciele wymagają od nas nauczenia się mnóstwa faktów, do których np. należą daty wydarzeń. Czy można się łatwo nauczyć tych dat oraz innych faktów, których wymagają od nas nauczyciele historii?

Jest wiele technik uczenia się. Najstarszą z nich jest powtarzanie. Jednak jest to bardzo nudna technika. Młodszą techniką jest powtarzanie poprzez testowanie. To już jest ciekawsze, ale testowanie materiału, który znamy też nie jest niczym ciekawym. Tutaj właśnie z pomocą przychodzą komputery i algorytmy. Najlepszą metodą zapamiętywanie jest testowanie, ale tylko tych elemetów materiału, którego chcemy się nauczyć z którymi mamy problemy.

Inną metodą jest łączenie faktów i wydobywanie wiedzy o tym, czego nie wiemy na podstawie tego co wiemy. Np. jeżeli wiemy, że Mieszko i Dobrawa wzięli ślub rok przed chrztem Mieszka, a ten chrzest był w 966 to potrafimy obliczyć, że ślub wzięli w 965. Takie powiązanie faktów daje nam możliwość testowania pamięci nie tylko poprzez pytanie: "Mieszko i Dobrawa wzięli ślub?", ale także: "Ile lat było pomiędzy ślubem z Dobrawą, chrztem Mieszka?" oraz "Z kim Mieszko ożenił się w 965?".

Być może zauważyliście, że na tej stronie jest sekcja "Nauka". Przez długi czas była tylko w planach, ale teraz jest już pierwsza sekcja do testowania znajomości portretów 7 władców. Chodzi o znane portrety pędzla Matejki. Zapraszam was do testowania. Postaram się niedługo dodać pierwszą sekcję poświęconą nauce. W przyszłości planuję, że każdy odcinek, będzie miał oprócz możliwości wysłuchania także opcję do testownia tego co się zapamiętało.

Test - rozpoznawanie obrazów